Po pierwsze…higiena + konkurs z NUK

W XXI wieku wybór kosmetyków do pielęgnacji niemowląt i dzieci oraz akcesoriów jest tak duży, że praktycznie każda mama ma dostęp do informacji jak dbać o maluszka od pierwszych dni jego życia. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy świeżo upieczona mama kompletnie nie wie jak się zabrać do pewnych rzeczy. Wynika to nie tyle z niewiedzy czy braku doświadczenia lecz często ze strachu. Bo jak pielęgnować takiego małego siusiaka??? A pępek??? Pierwszy ząbek???

Co do pierwszego to naprawdę należy dbać o higienę okolic intymnych dziecka, dokładnie przemywać podczas kąpieli, by w przyszłości nie pojawił się taki problem jak choćby u chłopców stulejka. Przy synku nie miałam problemów z pielęgnacją natomiast u córeczki będąc jeszcze w szpitalu przy pierwszej toalecie miałam niezłego pietra. Nie dość, że nie wiedziałam jak zabrać się za umycie (po kilku latach wychodzi się z wprawy) to jeszcze ten nieszczęsny pępek?! Bałam się go dotknąć a co mówić o toalecie. Drogie mamy, trening czyni mistrza i jak zawsze najgorszy był ten pierwszy raz.

Toaleta pępka
Potrzebujemy do tego jałowe gaziki (najlepiej 5cmx5cm) i dostępny w aptece środek odkażający Octenisept. Psikamy środek na gazik i dookoła przemywamy pępuszek. Czynność powtarzamy każdego dnia rano i wieczorem. Do momentu aż odpadnie i się ładnie zagoi. Najgorsze było jednak przede mną. Któregoś pięknego wieczoru, po kąpieli, podczas przebierania małej zorientowałam się, że owego pępka jest BRAK. Znalazłam go jednak w pajacu, w nogawce i jakoś tak ze strachu, odruchowo włożyłam go znowu w miejsce z którego wypadł  :lol:

Kąpiel
Młodzi rodzice mają również dylemat związany z kąpielą. No bo jak często kąpać takiego malucha i jak go w ogóle kąpać? I ile ma trwać taka kąpiel? Przecież to taka kruszyna i jeszcze w dodatku leży i nic nie robi to się nie brudzi… Nic bardziej mylnego. Skóra niemowlaka również oddycha i wydziela pot, który się gromadzi w fałdkach, na karku czy pod paszkami powodując odparzenia. Zazwyczaj w większości szpitali zaleca się codzienną kąpiel od pierwszych dni życia i ja się tego osobiście trzymam. Córeczkę od samego początku kąpię codziennie wieczorem. Kąpiel stała się naszym rytuałem, po którym mała wie, że już tylko pozostało zjeść i spać. Kilka miesięcy temu, gdy N. miała mega kolki to właśnie cieplejsza kąpiel była ukojeniem dla bolącego brzuszka i uspokajała moje maleństwo. Teraz, gdy jest starsza mogłabym kąpać co drugi dzień jednak wolę włożyć ją na 3 minuty do wanienki, ochlapać wodą i mam wtedy pewność, że wymyłam resztki zaschniętego chrupka z ucha czy okruchy z biszkoptów na szyji. ;-)

Mamo spokojnie, jeśli nie kąpiesz swojego dziecka codziennie, to nie robisz mu krzywdy! Na tym blogu opisuję tylko swoje doświadczenia, które mam nadzieję przydadzą się choć jednej mamusi. Nikogo nie krytykuję ani nie pouczam, ponieważ każda mama wie najlepiej co dla jej dziecka jest dobre w danej sytuacji. Moja córeczka jest typowym pulchniaczkiem z fałdkami, dlatego u nas codzienna kąpiel jest ważna, gdyż robiły się odparzenia.

Oczka
Higiena od pierwszych dni życia jest ważna również jesli chodzi o oczka. Niemowlakom często robią się stany zapalne dlatego tak ważna jest prawidłowa toaleta w okolicy oczu. Do tego potrzebujemy dwóch jałowych gazików (5cmx5cm) i roztwór soli fizjologicznej. Kilka kropel na gaziki i przemywamy osobnym gazikiem każde oczko pamiętając, że robimy to w kierunku od kącików do noska!

Ząbki
Nie lada wyzwaniem jest również higiena pierwszych ząbków. Rodzice często o tym zapominają a warto zwrócić na to uwagę. U nas już jest ten pierwszy, długo wyczekiwany i cholernie bolący ząbek. Widać go na całe 3 milimetry ale jest. Jedzenie osadza się nawet na takim małym wypustku, dlatego tak ważne jest by czyścić ząbki od momentu gdy się tylko pojawią. No właśnie ale jak czyścić i czym? Dobrym rozwiązaniem na początku są edukacyjne szczoteczki NUK (klik). W zestawie mamy dwie szczoteczki: pierwsza z końcówką do masażu dziąseł i gryzienia podczas ząbkowania a druga do delikatnego mycia wyrzynających się ząbków. Marki NUK chyba nie muszę nikomu przedstawiać. Jest na rynku od wielu pokoleń i mam do niej pełne zaufanie. Dbanie o higienę pierwszych ząbków pozwala uchronić je w późniejszym czasie np przed próchnicą. Gdy ząbki pojawiają się w ilości większej niż jeden, wówczas należy zaopatrzyć się w pastę do zębów przeznaczoną specjalnie dla niemowląt oraz szczoteczkę z prawdziwego zdarzenia. To nic jeśli maluch na początku niechętnie myje ząbki lub zjada część pasty, ponieważ jest ona nieszkodliwa. I pamiętajcie, najlepszą formą na mycie jest zabawa więc warto dać szczoteczkę dziecku do łapki.

**********Poniżej konkurs!!!

17901943_1371688546247524_104236533_o

17902533_1371686696247709_185386993_o

A teraz uwaga konkurs!!!

Do wygrania zestaw gryzaków marki NUK ze zdjęcia.

*Wystarczy pod spodem w komentarzu napisać ,,Biorę udział”.

*Będzie mi miło jeśli klikniecie pod spodem opcję LUBIĘ TO i UDOSTĘPNIJ.

Bawimy się od 11 do 15 kwietnia a wyniki pojawią się w najbliższym wpisie na blogu.

,,,
18 comments on “Po pierwsze…higiena + konkurs z NUK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>